Kontakta oss

United International Pictures distribuerar film på bio från Universal Pictures, Paramount Pictures och Sony Pictures. Har du några frågor angående våra biofilmer är du alltid välkommen att kontakta oss.

Pressmaterial
Universal Pictures – www.upimedia.com
Sony Pictures – www.image.net
Paramount Pictures – www.image.net

Om du har förfrågningar om DVD och Blu-ray, gällande filmer från Universal Pictures och Sony Pictures, kontakta Universal Sony Pictures Home Entertainment Nordic AB på mailadress: publicity@unisphe.se eller telefon: 08‑629 68 30

Om du har förfrågningar om DVD och Blu-ray, gällande filmer från Paramount Pictures, kontakta Marianne Djudic på E-post marianne.djudic@tastepr.se eller mobil 070-795 29 56.

Har du några frågor är du alltid välkommen att kontakta oss:

United International Pictures
Box 9502, 102 74 STOCKHOLM
Tel: 08-556 065 70
Fax: 08-556 065 89

Besöksadress:
Hornsbruksgatan 19, 2tr

MARKNADSAVDELNINGEN:

Media
Eva Marklund-Simmo
E-post: eva_marklund-simmo@uip.se
Telefon: 08-556 065 80

Promotion
Sandra Nordén
E-post: sandra_norden@uip.se
Telefon: 08-556 065 78

Press
Linn Haugen
E-post: linn_haugen@uip.se
Telefon: 08-556 065 79
Mobil: 073-239 69 01

Online och sociala medier
Johan Baldesten
E-post: johan_baldesten@uip.se
Telefon: 08-556 065 85

Marknadschef
Anna Wig
E-post: anna_wig@uip.se
Telefon: 08-556 065 72

FÖRSÄLJNINGSAVDELNINGEN:

Försäljning
Alexander Drugge
E-post: alexander_drugge@uip.se
Telefon: 08-556 065 77

Försäljningschef
Rikard Eriksson
E-post: rikard_eriksson@uip.se
Telefon: 08-556 065 76

VD
Zoran Slavic
E-post: zoran_slavic@uip.se
Telefon: 08-556 065 75